Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Práca vo výškach: Na čo si dávať pozor a ako zaručiť maximálnu bezpečnosť?

Práce vo výškach si vyžadujú nielen dostatok odvahy a zručností, ale aj znalosť príslušných predpisov a dôslednosť pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení. Zamerali sme sa na to, v čom sú práce vo výškach špecifické, aké riziká pri nich hrozia a ako ich účinne eliminovať. Preto sa prosím pripútajte a ideme smerom hore.

Kedy už hovoríme o výškových prácach?

Najpresnejšiu odpoveď na vyššie položenú otázku poskytuje platná legislatíva, podľa ktorej je práca vo výškach definovaná ako činnosť vykonávaná od vertikálnej výšky 1,5 m nad pracovnou plochou. V stavebníctve je to najmä práca na lešení a plošinách. Práce vo výškach majú svoje presne stanovené zásady, ktorých dodržiavanie je základným predpokladom, ako zabezpečiť ochranu pracovníka a jeho bezprostredného okolia.

Aké riziká hrozia pri práci vo výškach?

Práca vo výškach nie je pre každého. Tým, že sa vykonáva na rebríkoch, lešeniach či s použitím záchytných zariadení, treba poznať zásady ich používania a vždy myslieť na bezpečnosť. Podceňovať neradno ani limity ľudského tela, so stúpajúcou výškou nad pracovnou plochou totiž často stúpa aj riziko závratov či celkovej nervozity, ktorú takéto prostredie môže vyvolávať. Aj obyčajné pošmyknutie, či „zatočenie hlavy“ môže mať pri výškových prácach fatálne následky.

Medzi najväčšie riziká práce vo výškach patrí pád cez nechránený okraj, prepadnutie či zošmyknutie sa. Netreba pritom zabúdať ani na zabezpečenie bezprostredného okolia, pretože pracovná činnosť vykonávaná vo výškach neznamená riziko iba pre pracovníka, ale v prípade pádu pracovného nástroja napríklad aj okoloidúcich.

Ako na výškové práce naozaj bezpečne?

V prvom rade je potrebné rozlišovať tzv. kolektívne zabezpečovacie prostriedky, ako sú lešenia a zábradlia a osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ako sú laná či záchytné systémy. Či už je reč o prvom alebo druhom type prostriedkov, prioritou by mala byť jeho maximálna kvalita a bezpečnosť. Napríklad aj z tohto dôvodu je ideálne využiť prenájom lešenia aj s odbornou montážou. Ani tie najlepšie zabezpečovacie prostriedky však nemusia byť úplne účinné pri nezodpovednom prístupe. Nevyhnutnou súčasťou bezpečného výkonu výškových prác sú preto aj kvalitné školenia týkajúce sa BOZP. Práce vo výškach vás teda nemusia desiť, nevyhnutný je však zodpovedný prístup a dostatok znalostí.

Share This Article
Untitled-1
Previous post
Stabilná práca v Nemecku – vyrazte za skvelými peniazmi už dnes!
Next post
Hliníkové vs. oceľové lešenie: Akú sú rozdiely, výhody a nevýhody?
WhatsApp-Image-2022-10-04-at-15.10.43

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak