Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Hliníkové vs. oceľové lešenie: Akú sú rozdiely, výhody a nevýhody?

Rovnako ako pri iných stavebných riešeniach, aj v prípade lešenia máte na výber z rôznych materiálov a najčastejšie dochádza k rozhodovaniu medzi hliníkovým a oceľovým riešením. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody. Aby sme vám tento výber uľahčili, pripravili sme pre vás porovnanie vlastností hliníkového a oceľového lešenia. Veríme, že po prečítaní nasledujúcich riadkov budete presne vedieť, aké lešenie si vybrať pre svoju stavbu.

Hliníkové lešenie: keď oceníte nízku hmotnosť a rýchlosť montáže

Začnime rovno pri hliníkovom lešení, ktoré sa medzi realizátormi teší stále väčšej popularite. Hlavnou výhodou hliníkového lešenia je nízka hmotnosť a iba minimálne nároky na údržbu. Vďaka nízkej hmotnosti a celkovo kompaktnejším rozmerom oproti oceľovému lešeniu je výhodou výrazne jednoduchšia montáž, demontáž a aj preprava. Na strane druhej, oproti oceľovému lešeniu je spravidla drahšie, čo sa vám ale môže čiastočne vykompenzovať práve spomínanými finančnými a časovými úsporami pri preprave a montáži.

Keďže hliník neobsahuje železo, nemusíte sa obávať hrdze a popri tom sa môžete spoľahnúť na jeho veľmi vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Hliníkové lešenie je tak vhodné ako na interiérové, tak aj exteriérové použitie. Nevýhodou je oproti oceľovému lešeniu o niečo nižšia pevnosť a stabilita, vhodné je preto skôr na realizáciu nižších, resp. závesných lešení.

Oceľové lešenie: v znamení vysokej pevnosti

Oceľ stále patrí medzi najrozšírenejšie lešenárske materiály a dôvodom je predovšetkým jej vysoká pevnosť a nosnosť. Z ocele je možné vybudovať rozsiahle systémy lešenia aj pre tie najnáročnejšie projekty. Oceníte tiež jeho variabilitu a možnosť postaviť aj veľmi vysoké lešenie. V porovnaní s hliníkovými lešeniami však môžu byť tie oceľové dokonca až trojnásobne ťažšie.

S vyššou hmotnosťou a pevnosťou pritom súvisia aj niektoré ďalšie nevýhody. Ide predovšetkým o náročnejšiu a tiež časovo zdĺhavejšiu montáž, ktorá môže byť aj relatívne drahá, keďže si vyžaduje viac pracovníkov. Vyššie pracovné nasadenie je pritom nevyhnutné aj pri dodatočných nastavovaniach a úpravách oceľového lešenia. Netreba tiež zabúdať na to, že oceľ je najmä vo vlhšom prostredí náchylná na hrdzavenie a tak je nevyhnutné, aby bol povrch lešenárskych rúr pozinkovaný, prípadne lakovaný.

Uprednostniť radšej oceľ alebo hliník?

Ako si teda vybrať medzi hliníkovým a oceľovým lešením? Vždy zohľadnite potreby konkrétneho projektu. Ak oceníte rýchlosť, variabilitu a jednoduchosť montáže do stredných výšok, uprednostnite hliníkové lešenie. V prípade, ak vyžadujete vysokú nosnosť lešenia, či potrebuje vybudovať vysokú konštrukciu s maximálnou stabilitou, oceľové lešenie bude tým lepším riešením.

Share This Article
prenájom pódia na koncert
Previous post
Práca vo výškach: Na čo si dávať pozor a ako zaručiť maximálnu bezpečnosť?
Next post
Všetko o lešení: Typy lešenia a ich využitie v praxi
Kópia-súboru-04e325ce-0e3d-4281-82bd-a4f1da162921

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak