Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Všetko o lešení: Typy lešenia a ich využitie v praxi

Rekonštrukcie, úpravy a realizácia fasád, zatepľovanie či výstavba nových objektov. To všetko sú stavebné činnosti, pri ktorých je často lešenie absolútnou nevyhnutnosťou. Skôr ako ale začnete hľadať lešenie na prenájom, oplatí sa spoznať jednotlivé typy a možnosti ich využitia v praxi.

Vďaka tomu zistíte, aký typ lešenia bude pre vaše potreby tou najlepšou voľbou.

Nie je lešenie ako lešenie

Lešenia sú pri mnohých stavebných prácach základom a práve vďaka nemu je realizácia mnohých stavebných úkonov rýchlejšia a bezpečnejšia. Rovnako ako existuje celé spektrum stavebných činností a s tým súvisiacich potrieb, existujú aj viaceré druhy lešenia, ktoré môžeme kategorizovať podľa účelu, materiálu, alebo vzhľadu. V našich zemepisných šírkach patria medzi najpoužívanejšie lešenia rúrkové, rámové a tiež hliníkové veže. Aké ďalšie typy lešenia by ste určite mali poznať?

Lešenie podľa materiálu

V súčasnosti sa lešenie vyrába predovšetkým z ocele a hliníka. Kým oceľ je vhodná na stavbu pevnejšieho a vyššieho lešenia, hliník je výhodný z pohľadu nižšej hmotnosti a výbornej variability. Práve hliníkové lešenie má však spravidla o niečo nižšiu nosnosť a nie je ho možné postaviť tak vysoko. Pre zaujímavosť dodajme, že lešenie sa kedysi vyrábalo aj z bambusu a dreva.

Lešenie podľa upevnenia

Z pohľadu upevnenia rozdeľujeme lešenie na fixné a pojazdné. V prípade fixného lešenia je celý systém postavený pevne pri budove, čo sa oplatí najmä pri dlhotrvajúcich prácach. Oproti tomu, pojazdné lešenie je vhodné pri prácach, ktoré trvajú kratšie. Postavené sú na kolieskach, čo uľahčuje ich posun presne podľa aktuálnych potrieb. Jedným z variantov je aj závesné lešenie, ktoré si využitie nachádza najmä pri výškových čistiacich prácach.

Lešenie podľa typu konštrukcie

To najvhodnejšie lešenie si môžete vybrať aj z pohľadu zamýšľaných prác, v takom prípade odporúčame zamerať sa na konštrukciu lešenia. Ak napríklad hľadáte fasádne lešenie, tak ideálne bude tzv. rámové lešenie, ktoré vám pri práci na fasáde poskytne ten najlepší prístup popri zachovaní bezpečnosti. Veľmi zaujímavé z pohľadu použitia a konštrukčného riešenia sú aj modulové lešenia, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť konkrétnym potrebám, pričom ich montáž pripomína doslova „skladačku“. Za zmienku určite stoja aj schodiskové lešenia, ktoré sú zárukou pohodlnej a bezpečnej práce na schodoch, prípadne všade tam, kde by ste inak museli zložito manipulovať s rebríkom.

Na záver len dodajme, že moderné lešenia ponúkajú netušené možnosti rôznych úprav a prispôsobení s jediným cieľom – zabezpečiť vám pohodlnú prácu popri zachovaní tých najvyšších bezpečnostných štandardov. Neváhajte sa s nami poradiť o systéme lešenia, ktorý bude pre vás ten najlepší.

Share This Article
WhatsApp-Image-2022-10-04-at-15.10.43
Previous post
Hliníkové vs. oceľové lešenie: Akú sú rozdiely, výhody a nevýhody?
Next post
Práca pre lešenárov v zahraničí: Aké požiadavky musíte splniť a na čo si dať pozor
DSC09023

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak