Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Tipy, ako zvýšiť bezpečnosť pri práci vo vašej firme

Práca v stavebníctve patrí medzi tie najrizikovejšie, o čom svedčia aj štatistiky pracovných úrazov. Väčšina z nich sa totiž stáva práve pri stavebných činnostiach. Zákony súvisiace so zabezpečením BOZP sú síce pomerne prísne, no stále je možné pre bezpečnosť pri práci urobiť ešte viac. Ponúkame vám konkrétne tipy, ako ešte zvýšiť bezpečnosti vo vašej firme, so zameraním na činnosti prebiehajúce na stavenisku. 

Všeobecné povinnosti súvisiace so zabezpečením a dodržiavaním BOZP by mal dôkladne poznať každý zamestnávateľ a v stavebníctve to platí dvojnásobne. Nevyhnutným základom je stanovenie bezpečných pracovných postupov, poskytovanie prestávok zamestnancom, pracovných odevov a ochranných prostriedkov či zabezpečovanie pitného režimu pre zamestnancov. V súvislosti so stavebnými činnosťami netreba zabúdať ani na dôsledné dodržiavanie plánu BOZP, ktorý je súčasťou zhotoviteľskej dokumentácie.

Stále však existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môžete prijať nad rámec zákonných povinností, zvýšiť tým bezpečnosť vašich zamestnancov a vyhnúť sa nepríjemnostiam.

Školenia nad rámec povinností

Školenia nevnímajte iba ako otravnú nevyhnutnosť, ktorá pre vás znamená iba zvýšené náklady a pre zamestnancov niečo, čo si stačí „odsedieť“. Pomôže, ak budú školenia organizované aj operatívne nad rámec zákonných povinností. Školenia o bezpečnosti práce pritom môžu byť aj interaktívne, čím budú pre zamestnancov zaujímavejšie.

Poriadok nadovšetko

Neporiadok na stavenisku môže spôsobiť hotovú katastrofu a tak sa jeho vzniku oplatí vyhnúť. Voľne pohodené náradie či stavebný materiál totiž vytvára ideálne podmienky na vznik pracovných úrazov. V tomto smere nestačia iba informačné cedule, oplatí sa nielen dôkladná kontrola, ale aj zavedenie systému a procesov, ktoré budú k udržiavaniu poriadku na stavenisku priamo nabádať – napríklad môže ísť o prehľadné rozdelenie odkladacích miest a ich blízku dostupnosť.

Dôsledné dodržiavanie pracovných prestávok

Dodržiavanie pracovných prestávok má z pohľadu bezpečnosti pri práci zásadný význam. Opäť by ale nemalo ísť len o formálne splnenie. Zabezpečte, aby si zamestnanci mali kde oddýchnuť a najmä, aby boli naplnené všetky predpoklady pre oddych. Zároveň nastavte procesy tak, aby zamestnanci prestávky skutočne čerpali.

Uprednostnite kvalitné pracovné pomôcky

Pri stavebných činnostiach sa v mnohých ohľadoch neoplatí šetriť a platí to aj o ochranných pracovných pomôckach. Okrem toho, že ich treba vyberať podľa platných noriem, oplatí sa tiež investovať do kvality. V konečnom dôsledku to bude znamenať, že ochranné pracovné pomôcky nebudete musieť kupovať tak často.

Dôsledné kontroly majú význam

Zvyšovanie bezpečnosti pri práci je dlhotrvajúcim procesom. Vyžaduje si aj pravidelné kontroly, pretože vynaliezavosť zamestnancov dokáže prekvapiť. Využívajú správne osvetlenie? Používajú vybavenie, ktoré majú stanovené? Dodržiavajú zásady manipulácie s elektrickými zariadeniami v exteriéri? Odpovede na tieto otázky nezistíte inak ako dôkladnými a pravidelnými kontrolami.

Share This Article
DSC09023
Previous post
Práca pre lešenárov v zahraničí: Aké požiadavky musíte splniť a na čo si dať pozor
Next post
Hľadáme lešenárov pre prácu na Slovensku i v zahraničí
Hľadáme lešenárov

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak