Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Potrebujete živnosť pre prácu na stavbe?

Jednoduchá odpoveď na otázku, či potrebujete živnosť pre prácu na stavbe je „nie“. Nájdete však množstvo inzerátov s pracovnými ponukami, v ktorých je ale uvedené, že živnosť je potrebná. Poradíme teda, ako je to so živnosťami pre stavebné práce, čo na ohlásenie takejto živnosti budete potrebovať a tiež, aké existujú alternatívy voči práci na živnosť. 

Potrebujete živnosť na stavebné práce?

V prípade, ak narazíte na ponuku práce, kde bude uvedené, že potrebujete živnosť, zrejme nepochodíte s požiadavkou na uzavretie trvalého pracovného pomeru. V prípade živnosti sa totiž nestávate zamestnancom, ale dodávateľom služby (resp. stavebných prác). Nevzniká vám nárok na dovolenku ani na príspevok na stravu či preplatenie mzdy počas prvých 10 dní práceneschopnosti.

Na druhej strane, za výkon práce vystavíte odberateľovi faktúru a potenciálne môžete dostať vyššiu odmenu, ako keby ste vykonávali stavebné práce na TPP. Zároveň ale netreba zabúdať, že ako živnostník si musíte platiť odvody do zdravotnej poisťovne a po roku od založenia živnosti aj do Sociálnej poisťovne. Pri ponuke odmeny za výkon prác preto berte do úvahy, že budete platiť odvody a v súvislosti so živnosťou vám môžu vzniknúť aj ďalšie náklady (napríklad na účtovníctvo).

Využívanie živnostníkov zo strany objednávateľov, resp. realizátorov stavebných prác je výhodné najmä vtedy, ak sú limitované na konkrétnu sezónu, vykonanie iba krátkodobých činností alebo sú určené len na konkrétny projekt. Rovnako je práca na živnosť pomerne častá v prípade výkonu stavebných prác v zahraničí. Tu však pozor na ďalšie povinnosti, ako napríklad vystavenie tlačiva PD A1, s ktorým môžete v rámci EÚ vykonávať činnosť až 24 mesiacov.

Stať sa živnostníkom nie je ťažké

Ak budete potrebovať živnosť pre stavebné práce, dobrou správou je, že nejde o zložitý a ani drahý proces. Musíte splniť tri základné podmienky – byť plnoletý, bezúhonný a mať úplnú spôsobilosť na právne úkony. Pre jednoduchšie stavebné práce vám postačí aj niektorá z tzv. voľných živností, napríklad na prípravné práce k realizácii stavby či dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov.

V prípade, že budete chcieť získať živnostenské oprávnenie napríklad na murárstvo, pokrývačstvo či tesárstvo, nevyhnete sa preukázaniu odbornej spôsobilosti a praxe v danom odbore.

Alternatívy k práci na živnosť 

Stavebné práce na živnosť pochopiteľne nie sú jediné, na ktoré môžete natrafiť. Najbežnejšou alternatívou je práca na plný úväzok, teda na riadnu pracovnú zmluvu. Pri sezónnych či drobných pomocných činnostiach sa ešte stále môžete stretnúť s prácami na dohodu o vykonaní práce (limitovaná pracovným časom), alebo dohodou o pracovnej činnosti (vymedzenej konkrétnou prácou). Na záver dodajme, že vždy pri hľadaní práce v stavebníctve venujte pozornosť tomu, akou formou bude prebiehať. Tak ako nie každému bude vyhovovať práca na trvalý úväzok, tak nemusí každému vyhovovať práca na živnosť.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno a Priezvisko
Vodičský Preukaz
Znalosť cudzích jazykov
Share This Article
5 rád, ktoré vám pomôžu získať prácu vo výškach
Previous post
5 rád, ktoré vám pomôžu získať prácu na stavbe alebo vo výškach
Next post
Organizujete koncert? Prenajmite si pódium
prenájom pódia na koncert

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak