Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Ako ochrániť robotníkov na stavbe pred slnkom?

Okrem toho, že je slnko horúce, môže byť pre robotníkov, ktorí celý deň pracujú pod jeho žiarivými UV lúčmi dosť nebezpečné. UV žiarenie je najsilnejšie od 10 hodiny ráno, do 4 hodiny poobede. Presne vtedy sa väčšina robotníkov zdržiava na stavbe a je v plnom pracovnom nasadení. Aj počas zamračených dní môže cez mraky prenikať až 80% slnečných ultrafialových lúčov. Pri práci na slnku sa robotníci viac potia, čo zvyšuje fotocitlivosť ich pokožky a zvyšuje riziko poškodenia.

Slnečné žiarenie, konkrétne ultrafialové lúče sú nebezpečné. Čas strávený na slnku môže viesť k zvýšenému riziku spálenia, alergiám na slnko a v tom najhoršom prípade aj k rakovine kože.

Väčšina stavebných projektov sa rozbieha práve na jar a v lete, kedy slnko svieti prenikavejšie. Preto je potrebné, aby boli robotníkom na stavbách poskytnuté potrebné osobné ochranné prostriedky. Taktiež by ste mali zvýšiť ich povedomie o nebezpečenstvách dlhodobého sa vystavovaniu voči slnečnému žiareniu.

Rakovina kože je bežnejšia, ako si možno myslíte

Rakovina kože je najbežnejším typom rakoviny vo viacerých krajinách sveta. Každým rokom je diagnostikovaných viac prípadov rakoviny kože, než všetkých ostatných druhov rakoviny dokopy. Hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú rakovinu kože, sú dve formy ultrafialového (UV) žiarenia, ktoré preniká do zemskej atmosféry. Ide o UVA a UVB žiarenie. Obidva typy žiarenia môžu spôsobiť rakovinu kože, no práve UVB žiarenie sa považuje za primárnu príčinu väčšinu rakovín kože. Okrem toho, ste voči tomuto žiareniu vystavený počas celého roka.

Existujú tri hlavné typy rakoviny kože. Prvým z nich je bazocelulárny karcinóm. Ide o bežný typ rakoviny kože, ktorý zvykne byť presne lokalizovaný. V 8 z 10 prípadov rakoviny kože ide práve o bazocelulárne karcinómy. Druhým typom je karcinóm dlaždicových buniek, ktorý je taktiež pomerne bežný a má tendenciu byť lokalizovaný. 2 z 10 prípadov rakoviny kože spadajú do tejto kategórie. Posledným typom je melanóm. Melanóm nie je taký častý, no ide o najsmrteľnejšiu a najagresívnejšiu formu rakoviny kože, ktorá sa môže veľmi rýchlo rozšíriť do ďalších častí tela. Ak sa nezačne melanóm liečiť veľmi skoro, zvyčajne sa končí smrťou. Menej ako 1% všetkých prípadov rakoviny kože je však spôsobených práve melanómom.

Dobrou správou je skutočnosť, že existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako ochrániť robotníkov na stavbe pri práci vonku a obmedziť tak vystavenie voči slnku a škodlivému UV žiareniu. Najúčinnejším spôsobom ochrany pred slnečným žiarením je zastavenie UV lúčov ešte predtým, ako sa dotknú pokožky.

1) Noste vhodné oblečenie a rukavice

Najlepším spôsobom ako sa chrániť pred UV žiarením je zakryť čo najviac pokožky oblečením. Nie každé oblečenie však ponúka rovnakú úroveň ochrany. Materiál, tkanie aj farba môžu ovplyvňovať množstvo UV žiarenia, ktoré dané oblečenie blokuje. Napríklad, biele bavlnené tričko má hodnotu SPF 7. Ak ho však namočíte, klesne na 3. Najlepšiu ochranu proti UV žiareniu poskytujú košele a nohavice s dlhým rukávom, ktoré sú vyrobené z pevne pletených materiálov v tmavších farbách.

Ďalšou vhodnou možnosťou sú odevy ošetrené chemikáliami, alebo špeciálnymi farbami blokujúcimi UV žiarenie. Tieto špeciálne typy oblečenia ponúkajú vynikajúcu ochranu a sú zvyčajne vyrobené z ľahkých textílií. Okrem toho vám poskytujú SPF ochranu 50 alebo viac, vďaka čomu sa na vašu pokožku dostane iba 1/50 slnečného žiarenia.

Rukavice sú na stavbe nevyhnutnosťou. Nielenže poskytujú robotníkom ochranu pred slnečným žiarením, ale zároveň ich chránia pred porezaním, prepichnutím alebo oderom.

2) Používajte ochranu hlavy

Hlavnou úlohou ochrany hlavy je chránenie pred zranením. Okrem toho vám však poskytuje aj ochranu pred slnkom. To je dobrá správa pre pokožku okolo hlavy a krku. Ochrana týchto oblastí tela pred slnečným žiarením je pomerne náročná.

Na väčšine stavieb je potrebné nosiť ochrannú prilbu. Ochranné prilby sa dajú zohnať v rôznych tvaroch, dĺžkach a rovnako sú k dispozícii aj doplnky, ktoré je možné namontovať nad alebo pod prilbu, vďaka čomu ochránite viac kože. Nosenie čiapky so širokými okrajmi je taktiež skvelým spôsobom ako ochrániť tvár, uši ale aj krk.

3) Noste ochranné okuliare

Ultrafialové žiarenie je taktiež škodlivé pre oči. Tónované alebo číre ochranné okuliare, ktoré poskytujú ochranu pred UVB a UVA žiarením, by ste mali nosiť vždy, keď ste na slnku. Stačí, aby ste si našli také, ktoré vám budú pohodlne sedieť a ponúknu vám 100% ochranu pred nežiadúcim ultrafialovým žiarením.

Dobrá správa je, že polykarbonát, z ktorého je vyrobená väčšina šošoviek na bezpečnostných okuliaroch, prirodzene filtruje časť ultrafialového svetla. Avšak polykarbonát filtruje iba žiarenie do 380nm, takže 20 nm môže spokojne preniknúť.

4) Používajte opaľovací krém

Používanie opaľovacích krémov je dôležitou súčasťou ochrany robotníkov na stavbe, pred ultrafialovým žiarením. Zvoľte si širokospektrálny opaľovací krém, ktorý ponúka ochranu pred UVA aj UVB žiarením a má vysoké SPF. Nezabudnite si ho natrieť na tvár, krk, uši, ruky ale aj pery.

Opaľovacie krémy s SPF 30 chránia pokožku pred spálením a UVB lúčmi 30-krát dlhšie ako v prípade nechránenej pokožky. Opaľovacie krémy s SPF 15 blokujú 93% UVB lúčov, zatiaľ čo SPF 30 blokuje 97% UVB lúčov.

Robotníci na stavbe sa veľa potia. Preto je vhodné zvážiť širokospektrálny vode-odolný opaľovací krém s SPF 30 alebo viac. Väčšina z nich by mala ponúkať najvyššiu možnú ochranu aspoň 40 až 80 minút. Pot však krém zmýva, čo znamená, že pokožka je časom nechránená.

Pamätajte taktiež na to, že krém na opaľovanie potrebuje určitý čas, kým sa plne vstrebe do pokožky. Po nanesení krému, by ste mali najmenej 20 minút zostať v interiéri alebo v tieni, kde budete mať pokoj. Vo všeobecnosti sa odporúča opaľovací krém opakovane aplikovať každé dve hodiny. Počas dní, kedy je UV index mimoriadne vysoký, by ste tak mali robiť aj častejšie.

5) Ak je to možné, držte sa v tieni

Hľadanie tieňa môže byť v závislosti od lokality náročné. Vybudovanie dočasného tieňa alebo sprístupnenie vnútorných priestorov pre robotníkov na stavbe môže byť efektívnym spôsobom, ako ich ochrániť pred škodlivým slnečným žiarením. Myslite na to, že aspoň prestávky na jedlo, rôzne stretnutia, príprava nástrojov alebo miešanie materiálov by mali vykonávať v tieni, pod nejakou strechou alebo stanom.

Vystavenie sa voči slnečnému žiareniu je nebezpečenstvom na pracovisku, ktoré zamestnávatelia často prehliadajú alebo mu venujú menšiu pozornosť, z dôvodu smrteľnejších nebezpečenstvám na stavbách. Zabezpečenie toho, že si robotníci na stavbe budú vedomí nebezpečenstva slnečného žiarenia a školenia o rôznych formách ochrany pred ním, môžu pomôcť pri predchádzaní bolestivým popáleninám od slnka a zároveň pracovníkov chrániť pred potencionálnym vznikom rakoviny kože.

Share This Article
Infraštruktúra a stavebný trh vo Švédsku
Previous post
Infraštruktúra a stavebný trh vo Švédsku
Next post
Potrebujete prenájom lešenia? Spoľahnite sa na nás
prenájom lešenia

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak